Wychowanie dzieci i mlodziezy

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim trafia do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są drugie przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie młodego człowieka: zapewne istnieć zrobiona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów czy więcej w kontakcie ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie to stanowi wystarczająco powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Jednak w przypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości krwi dodatkowo jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest wtedy zjawiskiem dość prostym. W sezonie ciąży więc świadczymy o zaistnieniu anemii, kiedy dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to wprawdzie faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej matki mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W liczbom okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W pozostałym kwartale może sprawić do powstawania wad rodzonych, oraz w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i zalety odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno żyje w okresie wydarzenia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był niedobór żelaza, jest zwykle leczona doustnymi środkami zwiększającymi jego ilość. Bardzo rzadko podaje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi zatem a droga o wiele silniejsza niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak zwłaszcza w pozycjach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z pamiątką i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, będąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może wywołać do odpowiednich uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.